Wczesne wersje gry

Mafia Pre-release

Maf,

Początki

Mafia została wydana w 2002 roku, jednak zanim to się stało uszło sporo wody w Wiśle bowiem Illusion Softworks pierwszą część serii tworzyło od końca 1998 roku. Technologia gnała do przodu, tak więc i dużo zmian zachodziło w samej grze. Zmieniały się też koncepcje.

Mafia nie zawsze była Mafią. Twórcy na początku zakładali, że gra będzie przypominała inny tytuł - Driver, w którym bohater trzymał się tylko i wyłącznie kierownicy. Projekt nosił wtedy nazwę Gangster.

Silnik

Dla Illusion Softworks tworzenie gier nie było pierwszyzną. W 1999 roku wydali oni strzelankę z widokiem z trzeciej osoby (TPP) osadzoną w czasie II wojny światowej - Hidden & Dangerous. Mieli oni więc już do dyspozycji silnik wykorzystany właśnie w tej grze. Pozostało więc tylko zaimplementować w nim Mafię.

Niedługo po rozpoczęciu właściwych prac okazało się, że możliwości owego silnika nie są wystarczające dla takiej produkcji. Illusion Softworks postanowiło więc napisać nowy, co w efekcie opóźniło premierę gry o dwa lata.

Zmiany, zmiany

Śledząc proces produkcji gry możemy zauważyć, że gra przeszła wiele zmian. Wczesnych wersji Mafii możemy doświadczyć oglądając materiały wideo i screeny. Niżej niektóre przykłady.

Mafia - wersja alpha

Screen z bardzo wczesnej wersji gry

Wyścig w wersji alpha

Wyścigi w mieście, które zostały wycięte w finalnej wersji gry

Rodzina Salieri

Rodzina w komplecie. Paulie przypominający Joe'go Pesci i blond Sam

Welcome to Lost Heaven

Charakterystyczny znak witający nas w Lost Heaven, którego również nie ma w finalnej wersji

Motel Clarka

Motel Clarka

Po więcej screenów z wersji alpha i beta zapraszamy do specjalnego działu w galerii.