Mafia i jej żelazne zasady

Mafia: The City of Lost Heaven

XtravaganZa, Udostępnij

Cu e surdu, orbu e taci, campa cen'tanni 'mpaci

Wstąpienie do Mafii było wielkim przeżyciem dla osoby, której to dotyczyło. Nie tylko ze względu na pewną elitarność i profity jakie się z tym wiązały. Przede wszystkim przyjęcie pewnego stylu życia, które polegało na wyrzeczeniach, bezwzględnej lojalności a także oddaniu sprawie nawet za cenę życia. Poznaj zasady rządzące Mafią.

"Morte alle Francese in Italia"

Jak wiadomo, w każdym środowisku są inne zwyczaje. U Romów, za nieprzestrzeganie zasad Romanipenu, zostaje się wykluczonym ze społeczności. W więzieniach, skazani tatuują się, aby podkreślić swoją przynależność do danej grupy. Zaś w Japonii, wśród członków Yakuzy, za niewykonanie powierzonego nam zadania, obcina się część palca. Nie ulega więc wątpliwościom, że Mafia ma swoje własne zwyczaje. W celu bliższego zapoznania się z nimi, przedstawię Wam parę z nich.

Zacznijmy od tego: słowo MAFIA zostało stworzone z 5-ciu pierwszych liter okrzyku, które towarzyszyło Sycylijczykom podczas niewoli francuskiej (do 1282 roku) i brzmiało ono tak: "morte alle Francese in Italia" - śmierć wszystkim Francuzom we Włoszech. Przez 1000 lat, Sycylia była rządzona przez obcych ludzi. Po dziś dzień widać na Sycylii pozostałości różnych kultur zarządzających tą wyspą.

"Nic nie słyszałem, nic nie widziałem, nie było mnie tutaj, a nawet jeśli byłem to spałem!"

Pierwszą, a zarazem najważniejszą z zasad Mafii jest Omerta. Omerta polega na kategorycznym zakazie współpracy z władzami państwowymi oraz korzystania z ich usług, nawet w przypadku, gdy jest się ofiarą przestępstwa dokonanego przez Mafię. Osoby niewinnie skazane nie mają prawa czegokolwiek powiedzieć na temat prawdziwego winnego. Za nieprzestrzeganie tejże zasady, sycylijska tradycja każe zabić zdrajcę z Lupary (włoskie słowo, używane w odniesieniu do obrzyna). Jest pewne sycylijskie przysłowie: Cu e surdu, orbu e taci, campa cent'anni 'mpaci - Ten, kto jest głuchy, ślepy i niemy, będzie żył sto lat w spokoju.

Omerta jest ściśle powiązana z pradawną tradycją sub-rosa. A mianowicie, już w Średniowieczu, róża zwisająca ze stropu Sali Obrad, zobowiązywała wszystkich tam obecnych do zachowania tajemnicy. Ważne obrady Mafii są przeprowadzane do dziś sub-rosa. Jest to popularny zwyczaj, nie tylko wśród Mafiosi. Spowiadanie się Chrześcijan, w konfesjonale pod różą, było kiedyś dość częstym zjawiskiem.

"If you betray Cosa Nostra, your flesh will burn like this saint."

Wstąpić do Mafii mogli jedynie rodowici Sycylijczycy, bardzo rzadko odstępowało się od tej zasady. Gdy Mafia wita w swych szeregach nowego członka, ten musi przejść inicjację. Polega ona na przyprowadzeniu nowicjusza do pokoju, z ustawionymi na stole pistoletem, sztyletem oraz wizerunkiem świętego. Nowy musi przekonać Bossów, że jest zaangażowany w powierzonych mu zadaniach. Po przekonaniu Bossów, jeden z nich bierze sztylet, kaleczy nowemu palec, każe mu obsmarować krwią obrazek świętego i podpala go. Obrazek płonie na dłoni wstępującego, musi on wytrzymać ból. Wtedy Boss mówi, że jeżeli zdradzi Cosa Nostrę, jego ciało będzie się paliło jak ten Święty.

"Bo u nas jak w rodzinie"

Mafiosi pomagają sobie nawzajem, bez zadawania zbędnych pytań. Liczy się solidarność. Tylko Włosi o czystej krwi mieli prawo wstąpić do Mafii. Niestety, chcąc z Mafii odejść, odchodziło się tak naprawdę na zawsze… W przypadku ataku ze strony konkurencji, nie było przebaczenia. Zemsta Mafii była aż zanadto wielka. Zasada jest prosta: "Każdy atak na jednego członka rodziny, jest atakiem na całą rodzinę.

Po złamaniu przysięgi Omerty, kapuś musi zginąć, a wraz z nim wszystko co po sobie zostawia. Ale robiono to przy minimalnym ryzyku, że w pobliżu znajdą się kobiety lub dzieci.

Dbanie o żonę i dzieci skazanego za zdradę członka Mafii jest kolejnym zwyczajem tej organizacji. Wiadomo, że instytucja rodziny jest ważna dla Włochów. Rozwody również nie są mile widziane z tego samego powodu. Jest taki zwyczaj, że Mafiosi się poznają dopiero po tym, jak ktoś ich sobie przedstawił. Jest to pewna forma przestrzegania tajemnicy mafijnej. Nie zawsze wiadomo, czy osoba stojąca naprzeciwko należy do Rodziny.

Mafiosi rozmawiają własnym slangiem, własnym sposobem. To, co powie Mafioso musi być zrozumiałe wyłącznie dla odbiorcy wiadomości. Właśnie dlatego Mafiosi mówią, zależnie od sytuacji, slangiem, nie wyraźnie, cicho… Ważne aby tylko nieliczne grono wiedziało o czym mowa.

Najważniejszy jest szacunek i honor. Mafioso musi szanować zarówno siebie, jak i pozostałych członków Rodziny. Osoba spoza Mafii, która obrazi Mafiosa, zostaje zlikwidowana. Aby było bardziej "boleśnie", strzelają w twarz, tak aby matka zmarłego nie mogła zostawić otwartej trumny w kościele, gdyż ofiara ma zmasakrowaną twarz… To jest działanie, mające symboliczne znaczenie. W takich sytuacjach, Mafia karze nie tylko chojraka, lecz i jego bliskich, gdyż własna matka nie będzie w stanie go poznać…

Dekalog Mafii

  1. Nikt nie przedstawia się sam, pozwól by zrobiła to za Ciebie rodzina.
  2. Nie interesuj się żoną przyjaciela.
  3. Nie pozwól by zobaczyli Cię w towarzystwie policjanta.
  4. Nie baw się prywatnie w klubach i barach.
  5. Bądź dostępny dla rodziny o każdej porze, nawet gdyby Twoja żona właśnie rodziła.
  6. Bądź punktualny.
  7. Szanuj swoją żonę, zawsze.
  8. Zapytany o cokolwiek zawsze mów prawdę.
  9. Nie przywłaszczaj pieniędzy innych oraz innych rodzin.
  10. Nie zostanie członkiem Mafii ten, kto w rodzinie ma policjanta, nie szanuje rodziny, ani ten kto zachowuje się nieodpowiednio.

Inicjację przedstawiono w trailerze Mafii II.