Droga do zatracenia

Filmy

MastaH, Udostępnij
DROGA DO ZATRACENIA (2002)

Reżyseria: Sam Mendes
Scenariusz: David Self
Produkcja USA

Znów przenosimy się do lat 30. XX wieku. Michael O’Sullivan (Tom Hanks) jest mordercą na usługach mafii. Gdy pewnego razu podczas wykonywania ‘zlecenia’ śledzi go syn ciekawy czym zajmuje się jego ojciec, sytuacja wymyka się spod kontroli. Wkrótce ginie żona Michaela i jego młodsze dziecko i wtedy decyduje się on na krwawą zemstę. Cały czas podąża za nim jednak płatny zabójca, który dostał za zadanie wyeliminowanie Michaela.

Jest to również obraz nieco odbiegający od wytyczonych standardów, nie ma tu bowiem wielu elementów tak charakterystycznych dla gatunku, jest za to zemsta, zemsta człowieka, któremu zamordowano rodzinę i który jest zdesperowany oraz gotowy na wszystko. Do nieszablonowości dodajmy jeszcze zaskakujące zakończenie, ciekawe zwroty akcji i mamy do czynienia z pierwszym gangsterskim hitem XXI wieku.

To tyle, jeśli chodzi o pozycje obowiązkowe. Jest to oczywiście jedynie wierzchołek góry lodowej, bowiem artykuł opisujący wszystkiego pozycje kina gangsterskiego miałby znacznie większa objętość i wielu z was drodzy czytelnicy zapewne by przez niego nie przebrnęła. Tym którzy dotrwali do końca tego artykułu, serdecznie dziękuję i zachęcam do lektury kolejnych tekstów poświęconych czy to filmom, czy też nie, które już wkrótce będą ukazywały się systematycznie na łamach MafiaTown.

Informacje o filmach i grafiki pochodzą z serwisu Filmweb.pl