Pełny wywiad z Denby Grace'm

Extreme, 10
A więc stało się, wywiad z Denby Grace'm ujrzał światło dzienne, a więc abym mógł w końcu pójść się wyspać, ekhmm….. to znaczy, aby nie przedłużać, odsyłam was do rozwinięcia newsa w którym to do waszej dyspozycji oddajemy przetłumaczoną wersję zapowiadanego od dłuższego już czasu wywiadu. Miłej lektury.




W ostatnich latach na rynku gier sandboxowych zrobiło się dosyć ciasno. Co sprawia że Mafia 2 wyróżnia się na tle konkurencji?

To całkiem proste. Nasza gra oferuje wciągającą fabułę z wiarygodnymi bohaterami. Twój kumpel Joe wygląda jak gość, którego znałeś przez całe życie. Naprawdę wiążesz się z tymi bohaterami i chcesz zobaczyć, jak skończy się ich historia. Podobnie jak ma to miejsce w scenariuszu, poziom szczegółowości oraz realizacji świata jest naprawdę niesamowitym osiągnięciem zespołu 2K Czech. Żadne inne otwarte miasto nie zbliża się do takiej jakości tekstur, dbałości o szczegóły oraz destrukcyjności otoczenia. Elementem wpływającym na grywalność w Mafii II jest to, iż przesuwa ona granice możliwości. Położyliśmy duży nacisk na system walki, podobnie jak ma, to miejsce w takich grach jak Gears of War 2 oraz Uncharted. Mamy więc bardzo wysoki punkt odniesienia jeżeli chodzi o mechanizm wymiany ognia. Pod tym względem różnimy się od większości producentów.

Zbyt często w grach sandboxowych, jeden z aspektów gry jest solidny natomiast innemu może nieco brakować do doskonałości. Na przykład, mechanizm wymiany ognia może być genialny, natomiast model jazdy może pozostawiać wiele do życzenia lub odwrotnie. Jak sprawdzacie czy w Mafii wszystko ze sobą współgra?

Bardzo dobre spostrzeżenie. Również zwróciliśmy na to uwagę analizując inne tytuły. Zazwyczaj twórcy gier sandbox'owych pakują jak najwięcej funkcji do gotowych projektów. Większość z nich nie spełnia standardów jakich można by wymagać od trzecioosobowej gry akcji. W przypadku Mafii II postanowiliśmy sobie jasne cele i ukierunkowujemy się do ich osiągnięcia. Mamy ograniczony zakres podstawowych zagadnień, dążymy do osiągnięcia doskonałości w tych najważniejszych dla grywalności (mechanizmów walki,modelu jazdy, systemu osłon).
Następnie bierzemy każdy punkt z osobna i analizujemy go szukając poza gatunkiem punktu odniesienia. W przypadku modelu jazdy, punktu odniesienia szukamy w grach wyścigowych. Jeżeli chodzi o system wymiany ognia, szukamy odpowiednika w gatunku trzecioosobowych gier akcji. Tylko wtedy możemy dostrzec czy i jak dopieścić poszczególne elementy. Później sprawdzamy jak elementy te ze sobą współpracują i w razie konieczności dostrajamy je aby całość spełniała nasze oczekiwania

To co rzuciło nam się w oczy podczas prezentacji na targach E3 był sposób w jaki gra sprytnie przerzucała się z rozgrywki na przerywniki filmowe. Jak ważny jest sposób narracji w Mafii 2 oraz w jaki sposób można ulepszać cut-scenki.

Sposób narracji jest dla nas bardzo ważny. Dlatego w tym przypadku musieliśmy ustawić sobie wysoko poprzeczkę. Tego aspektu nie porównywaliśmy z nikim z branży gier. Zamiast nich posłużyliśmy się wieloma hitami kinematografii. Włożyliśmy mnóstwo czasu na pisaniu dialogów i ich nagrywaniu. Myślę że to co do tej pory zaprezentowaliśmy jest jednym z najlepszych skryptów jakie widzimy w grach wideo. Ponadto, animatorzy z 2K Czech spędzili dużo czasu na tworzeniu motion capture oraz mimiki twarzy. Wszystko to robi piorunujące wrażenie.

Czy możesz powiedzieć nam coś więcej o misjach w grze? Jak ważna jest różnorodność? Jak zachować "świeżość" misji i unikać standardowych typu "Przejdź z punktu A do punktu B" lub "Strzelaj do wszystkiego co się rusza"?

Gra jest skonstruowana w taki sposób że każda misja to dzień w życiu Vita. Na misje typu "przejdź z punktu A do B" natkniemy się co prawda co parę dni. Oczywiście między niektórymi z nich mogą wystąpić też dłuższe, nawet trzy miesięczne przerwy. Tak więc z punktu widzenia historii, to pozwala nam ją z łatwością przeobrażać, co uważamy za konieczność.
Jest także wiele zadań w których ktoś będzie musiał oberwać, w końcu jest to trzecioosobowa gra akcji o tematyce mafijnej. Chyba nie będziesz grzecznie prosił kogoś o zwrot pieniędzy. Jednakże może zdarzyć się sytuacja w których to my będziemy zmuszeni do odwrotu.

Kiedyś powiedziałeś że gra będzie obejmowała 10-cio letni okres w życiu Vito Scalletty - jakim zmianą będzie ulegać jego życie w tym okresie oraz jakim transformacją ulegnie miasto?

Rzeczywiście, gra obejmuje łącznie okres 10 lat, począwszy od 1943 roku. Vito na początku swej historii jest nikim, wychowany został w ubogiej dzielnicy Empire Bay. Wraz ze swoim przyjacielem Joe'em wyruszą w drogę, w poszukiwaniu pieniędzy i szacunku. Początkowo motywacja głównego bohatera jest prosta, pragnie pomóc rodzinie spłacić, wcześniej zaciągnięte długi. Kiedy jednak Vito zazna życia w luksusie jego główną motywacją będzie chciwość. Jeśli chodzi o miasto, zaczynając rozgrywkę w latach 40 zobaczymy przygnębioną wojną, ogarniętą przez mroźną zimę metropolie. Miejsce te wydawałoby się bez perspektyw, co idealnie odzwierciedla sytuację głównego bohatera w tym okresie.
W czasie lat 50 miejsce to bardzo się zmieni. Mamy lato, idąc przez miasto masz wrażenie że jesteś w zupełnie innym świecie. Patrząc na te samochody, budowle, reklamy, ubrania. Wszystko uległo zmianom. Okres ten, to narodziny dzisiejszej Ameryki.

Jak ważny w Mafii 2 jest realizm oraz jak znaleźć równowagę między autentycznością a zabawą?

Realizm jest dla nas bardzo ważny, muzyka, styl, to wszystko musi pasować do tamtego okresu. Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, znalezienie równowagi jest procesem żmudnym i wymagającym od nas wiele wysiłku. Ale do rzeczy, mamy jasny cel, w każdej minucie gry mamy poczuć się jak prawdziwy mafioso. Czyli nie ma tu miejsca na kolesia z bazooką eliminującego kolejne fale wrogów. Gracz używa broni z której w rzeczywistości korzystała Mafia i eliminuje "realistyczne" ilości wrogów.

Gangster od dawna odgrywa ważną role w amerykańskiej pop kulturze, ale skąd czerpaliście inspiracje dla Mafii 2? Czy istnieją jakieś szczególne filmy lub książki z których braliście pomysły?

Wykorzystaliśmy wiele pomysłów, w różnych aspektach gry. Dialogi pisane były pod wpływem serialu telewizyjnego "Rodzina Soprano", opowiadania "Chłopcy z ferajny", "Droga do zatracenia" oraz wielu, wielu innych. Kochamy filmy tego typu i oglądamy ich całe mnóstwo.

Jednym z najbardziej zauważalnych aspektów gry, jest szczegółowość grafiki. Czy przy takim poziomie detali mieliście pewne problemy z płynnością rozgrywki?

W każdym projekcie , który ma za zadanie podnieś poprzeczkę, płynność jest zawsze w jakimś stopniu wyzwaniem. Poziom szczegółowości jest wielkim osiągnięciem całego zespołu i między innymi tym druga część mafii wyróżnia się na tle innych gier sandboxowych.

Jak liniowa jest historia opowiedziana w Mafii 2? Czy gracz będzie zmuszony do podejmowania trudnych decyzji, które będą miały jakiś wpływ na dalszy przebieg dziejów?

Historia w Mafii 2 sprawia wrażenie liniowej, chcieliśmy utrzymać kontrolę nad historią i mieć pewność że jest wciągająca, jak to tylko możliwe. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na jasną strukturę narracji.

Czy sztuczna inteligencja została ulepszona w seqelu? Jakich reakcji możemy spodziewać się od policji w grze?

Pierwsza mafia była pewnego rodzaju wyzwaniem i chcemy aby druga część taka pozostała. Co nie oznacza że mamy zamiar wstawić misje wyścigową, jak było to w przypadku pierwszej części. W drugiej części pewnym wyzwaniem będzie ucieczka przed policją. Chcemy, by gracze zachowywali się realistycznie w naszym mieście, a nie wdawali się w szalone strzelniny. Mafiozi tak nie postępują.

Źródło: IncGamers.com

Komentarze

Ten materiał jest starszy niż 2 miesiące. Nie możesz dodawać pod nim nowych komentarzy.
Awatar użytkownika Paziu
Paziu
6 lutego 2010, 07:32
Hehe. Ale oprócz tego błędu to dobra robota :)
Awatar użytkownika Extreme
Extreme
5 lutego 2010, 22:47
A widzisz, ja tłumaczyłem to w stanie totalnego wyczerpania ;P
Awatar użytkownika Paziu
Paziu
5 lutego 2010, 21:48
Nie po pijaku, ale cały tydzień szkoły robi swoje :P
Awatar użytkownika Dantes
Dantes
5 lutego 2010, 20:56
Na początku przeczytałem i pomyślałem: o co mu chodzi?:D Swoją drogą chyba po pijaku to pisałeś:D
Awatar użytkownika Paziu
Paziu
5 lutego 2010, 19:35
Haha :D Tak, tak, powinno być jak mówi Dantes, to nie miał być żaden sarkazm, nie chciałem nikogo wyśmiać, po prostu coś mi się poplątało :P

Ale dowaliłem xD
Awatar użytkownika Dantes
Dantes
5 lutego 2010, 17:27
Albo nie wykryłem głęboko ukrytego sarkazmu Paziu, albo Ty też się pomyliłeś:D Powinno być: "Jakim zmianom" i "Jakim transformacjom" :)
Awatar użytkownika Paziu
Paziu
5 lutego 2010, 16:43
Mówi się "jakim zmiano", nie "jakim zmianią" i zamiast "jakim transformacją", powinno być "jakim transformacją". To tak na przyszłość :)
Awatar użytkownika Dantes
Dantes
5 lutego 2010, 14:00
Wcześniej na Gameplay było, że od roku 45-55:) Ale to i tak szczegóły. Mnie jednak zastanawia, czy pory roku będą się zmieniać, ale w takim sensie, że mamy przykładowo: zima, wiosna, lato, jesień (cała gra) - czy np. zima, wiosna, lato, jesień, znowu zima, znowu lato itp. Podsumowując chodzi mi o to, że pory roku będą "wracać" i się powtarzać.
"Jeśli chodzi o miasto, zaczynając rozgrywkę w latach 40 zobaczymy przygnębioną wojną, ogarniętą przez mroźną zimę metropolie. Miejsce te wydawałoby się bez perspektyw, co idealnie odzwierciedla sytuację głównego bohatera w tym okresie.
W czasie lat 50 miejsce to bardzo się zmieni. Mamy lato, idąc przez miasto masz wrażenie że jesteś w zupełnie innym świecie. Patrząc na te samochody, budowle, reklamy, ubrania. Wszystko się zmieniło." - z tego wynika, że pory roku mogą się nie powtarzać, ale zobaczymy jak to będzie.
Awatar użytkownika Shoot3r
Shoot3r
5 lutego 2010, 13:26
wole, aby gra byla liniowa niz jak to mialo miejsce w GTA 4, miales do wyboru " zabij x, zabij y "
Awatar użytkownika Dantes
Dantes
5 lutego 2010, 10:44
Super, że na "Rodzinie Soprano" się wzorują między innymi:) Genialny serial. Ogólnie dobry wywiad, wolę czytać takie wywiady niż oglądać kolejne gameplaye. Chociaż do wydania gry już raczej żadnego gameplaya nie zobaczymy - i dobrze. Mafia II będzie w 100% liniowa, więc to dobra wiadomość. Ta gra to będzie hit normalnie.