Komputery, podzespoły, oprogramowanie

Grisha napisał(a):
Pewnie, że możesz kupić lepszy, podaj swoją specyfikację, bo czasem lepiej nie dodawać zbyt mocnego zasilacza gdy komponenty są słabe ponieważ narażasz się na niepotrzebny pobór energii.


Zasilacz 230 v był zdecydowanie za słaby, komp jest używany kilka o godzin dziennie także musi być coś mocniejszego :

Obudowa Logic 56
HDD 200 GB
Proc AMD Athlon64 3000
Płyta GŁ NForce4 - A939
Ram 2x 512
czytnik kart sony
napęd samsung dvd-rw 16x
Grafika Radeon - X1300 Pro 256

Grisha napisał(a):
Mafioso przywróciłeś mi wiarę w ten system, bałem się czy by nie instalować xp, ale xp nie radzi sobie z 4gb ramu, a xp wersja 64 bit jest tylko po angielsku, co przeszkadzałoby rodzicom.


Vista ma opinie nie dokończonego bubla, w zasadzie nie jest zła, Microsoft zrobił raz badanie: Przepytał kilkanaście osób co sądzą o Viście oni że to shit i takie tam, zaprowadzili te osoby do komputerów i przedstawili im nowy system o nazwie kodowej której nie pamiętam. Mieli go przetestować, na końcu powiedzieli że ten nowy jest superowy. A Microsoft na to że nowy system to bujda a ten co testowali to był Windows Vista ;)
Grisha napisał(a):
Mafioso przywróciłeś mi wiarę w ten system, bałem się czy by nie instalować xp, ale xp nie radzi sobie z 4gb ramu, a xp wersja 64 bit jest tylko po angielsku, co przeszkadzałoby rodzicom.

Tylko uważaj, bo wersja 64bitowa nie jest kompatybilna z większością ilością aplikacji (gier i programów). Producenci wydają osobne wersja na x64, ale i tak jest na razie tego mało.
Acozz fakt, przydałby Ci się mocniejszy zasilacz, 350W to minimum. Choć przyszłościowo dobrze jest wziąć coś mocniejszego, a z tego co się dowiedziałem, to zasilacz np. 550W przy pracy biurowej pobiera mniej mocy niż w stresie, więc pobór energii nie będzie aż taki duży w zależności, co akurat robisz.

Co do Visty, czytałem o tym teście. SP1 dość dużo poprawił. Niestety jestem rozdarty, bo XP nie obsłuży mi dobrze sprzętu a Vista lekko go przymuli, liczę na szybkie wydanie SP2, co za tym idzie sporą, kolejną po SP1 poprawę. Z tego, co czytałem, to Vista ma problemy tylko z obsługą pamięci, czyli z jej nadmiernym wykorzystaniem, ja planuję dokupić jeszcze 2 GB ramu, tak przyszłościowo póki mam kasę, więc 6GB, to już nadmiar zapewne będzie.

Acozz a jak się spisuje ten Radek? Przyzwyczajony do Geforców jestem. Sa jakieś problemy z tymi raedonami?

edit:

Mafioso wiem ale, to się poprawia z każdym miesiącem, czytałem (dość dużo czytałem ostatnio o viscie), że teraz są jedynie problemy ze starszymi programami, a i przybywa coraz więcej wersji 64-bitowych, bo i sprzęt tego wymaga.
Obrazek
Grisha napisał(a):
Acozz a jak się spisuje ten Radek? Przyzwyczajony do Geforców jestem. Sa jakieś problemy z tymi raedonami?


Na starym i nowym kompie mam Radeony i nie mam żadnych zastrzeżeń.

Obskoczyłem kilka komputerowych i nie znalazłem zasilacza co ma wtyczki pasujące do mojej obudowy.

http://ale.gratka.pl/ogloszenie/118952_ ... ic_b6.html

No ale na wyżej wymienionej stronie pisze
Kod:
Dodatkowo można zakupić zasilacz Logic LC-B350 350W za jedyne 69zł.
więc może coś znajdę.

Tak sobie myślę że mój komp nie wyszedł najgorzej na tle waszych, może dokupię 2gb ram i będę mógł wstrzymać się z zakupem nowego na jakieś 3 lata, co sądzicie?
Grisha napisał(a):
(...) więc 6GB, to już nadmiar zapewne będzie.

Wszystkie systemy x86 (32-bitowe) obsługują tylko do 4GB (tak dokładnie to coś powyżej 3).
3,25 dokładnie ;)
Mafioso napisał(a):
Grisha napisał(a):
(...) więc 6GB, to już nadmiar zapewne będzie.

Wszystkie systemy x86 (32-bitowe) obsługują tylko do 4GB (tak dokładnie to coś powyżej 3).


Wiem, wiem. Mam zamiar kupić Vistę premium 64bit OEM, ta obsługuje do 16GB, więc spory zapas sobie chce pozostawić, w przyszłości chce już tego kompa tylko rozbudowywać.

A tu taka mała ciekawostka związana z vistą, cały czas ją łatają:)
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15 ... nosc+Visty

Acozz napisał(a):
Dodatkowo można zakupić zasilacz Logic LC-B350 350W za jedyne 69zł.
więc może coś znajdę.

Tak sobie myślę że mój komp nie wyszedł najgorzej na tle waszych, może dokupię 2gb ram i będę mógł wstrzymać się z zakupem nowego na jakieś 3 lata, co sądzicie?


Stary nie kupuj żadnych noname, to podstawowa zasada przy zasilaczach, w momencie gdy siada Ci zasilacz może pociągnąć za sobą resztę podzespołów.

Przeczytaj uważnie, poszukaj swojego Logic'a i dokonaj wyboru ;)

http://forum.pclab.pl/t142996.html
Obrazek
Czytałem trochę i okazało się że zasilacz przy moim nowym kompie to bomba zegarowa. Cud że zgasł a nie wybuchł.

To jest ta wtyczka od wskaźnika temperatury w moim nowym kompie (real foto)

Obrazek

W oglądanych przezemnie zasilaczach nie było takiej. Ale to w sklepach, zobaczę na aukcjach.
Grishna jakiej mocy zasilacz radzisz do 3gb ramu bo planuje dokupienie dwóch.
Wszystko zależy od reszty komponentów :) Ja mam Chiptech 560W lub 590W i daje rade uciągnąć 4GB ramu (resztę podzespołów macie na pierwszej stronie tego tematu).

PS. Już mam Twoje linie papilarne ;P
Zasiłkę wybiera się raczej pod proca i kartę grafiki, pamięć nie ma zbytnio dużego wpływu na zasilanie, (choć swoje zawsze potrzebuje), szczerze powiedziawszy zasilacz dobiera się pod ogólną specyfikację kompa, nie ma sensu brać mocnego zasilacza do słabego kompa.

Takim optymalnym dla Ciebie zasilaczem byłby jakiś 400W, na wypadek wymiany karty czy proca powinien sobie poradzić, jeżeli nie planujesz już większej wymiany sprzętu, to taki styknie, a jak coś planujesz, to uderzaj w mocniejszy. Ostatnio dużo czytam na temat sprzętu i ludzie właśnie często polecają zasilacze Be Quiet! Są drogie, ale zapewne warte swojej ceny.
Obrazek
Ja się pochwalę, że zamówiłem sobie nową kartę graficzną. Zmieniam mojego GF7300GT (MSI) na GF8800GT (Galaxy).

Dla porównania sobie z nową kartą zrobiłem test w 3DMarku05. Na moim sprzęcie (AMD Athlon 64 2GHz, 1GB RAM, GF7300GT) wyciągnąłem 2826 3DMarków.
A co to ten 3DMarku05?
3DMark05 służy do mierzenia wydajności kart graficznych na danym kompie
Nie wierzę, że nie wiesz co to 3DMark.

http://pl.wikipedia.org/wiki/3DMark
Mafioso popełniłeś błąd, za podobną cenę masz radeona HD 4850 który przewyższa gf 8800gt o parę głów. Na dzień dzisiejszy jedynymi kartami lepszymi od radeona HD 4850 są:

- Radeon HD 4870
- GF GTX 280 (bije Radeona HD 4870)
- GF 260 (bije Radeona HD 4870, nie dorównuje GF GTX 280)

ATI wypuściło właśnie bardzo udana serie Radeonów która niczym nie odstępuje geforcom. Niedawno premierę miały karty z serii 9xxx, a na zimę są planowane nowe karty więc seria 8xxx odchodzi do lamusa (choć nie jest całkowicie zła, a wiadomo także i takie radeony 4870 za niedługo będą przestarzałe), ale to Twój wybór.
Obrazek
cron