W zeszłym roku, po problemach z instalacją Skyrima, solennie sobie przysiągłem, że już nigdy nie kupię żadnej gry, która współpracuje ze Steamem. Mam jednak Mafię II, w którą chciałbym zagrać. Ale nie mogę.

Instalacja przez Steam nie wchodzi w grę, bo mój brat już ją przeszedł (obecnie wykonuje zadania z dodatków) i połączył ją ze swoim kontem. Jak wiadomo, nie można użyć tego samego cd-keya na dwóch profilach - to zabezpieczenie przed złowrogim... pożyczaniem gier (kij z tym, że ta gra jest już na komputerze - wspaniałomyślni i światli programiści widać tego nie przewidzieli). Użyłem więc Phoenixa. Wykonałem polecenia zawarte w instrukcji i wypakowałem pliki z płyty. Na początku pliki launcher i mafia2.exe nie chciały działać. Pomyślałem, że to przez to, że nie miałem płyty w napędzie, ale po włożeniu jej mogłem tylko zainstalować grę - a właściwie dojść do ekranu, w którym podaje się cd-key, bo dalej nie mogłem już iść. Ściągnąłem więc cracka, ale po napisach początkowych byłem zmuszony powitać czarny ekran - uporałem się z nim ściągając brakujący plik info. Problem w tym, że po ustawieniu jasności (na początku wybrałem 4) i pominięciu kilku ekranów informujących mnie, że dodatki zostały zainstalowane, a nie kupione i będą dostępne dopiero po ich nabyciu (wtf?), menu główne gry było całe czarne, a widoczne były jedynie napisy "historia" i "opcje". Myśląc, że to wina zbyt niskiej jasności, cofnąłem się i ustawiłem ten parametr na maksa, czyli na 10. Natychmiast pojawił mi się asusowy napis "Out of Range" i tyle widziałem obrazu w tej grze. Teraz ekran jest cały czarny i widzę tylko ten napis przemieszczający się po nim. Nie wiem, jak zmienić jasność z powrotem i nie wiem, jak wreszcie zagrać w Mafię II z normalnie wyglądającym menu.

Dodam jeszcze, że używałem kilku cracków. Po jednym z nich zostałem poproszony o zalogowanie do Steama (ręce mi opadły - nie po to męczyłem się z Phoenixem) i zostałem poinformowany, że zaraz rozpocznie się ściąganie... dema, a po drugim menu wyglądało normalnie, ale gra wyłączała się bez żadnego komunikatu, gdy tylko włączyłem tryb Historii i wybrałem poziom trudności.

Jakby co, mój nick na Steamie to nederland_, a brata piom14.