Witajcie, pomyślałem napisać krótki poradnik, który będzie pomocny dla osób, które kupują nowy komputer PC lub laptopa.

  I. Komputer PC

Na początku powinniśmy ustalić fundusze na zakup komputera, oczywiście im więcej pieniędzy, tym lepsze podzespoły kupimy. Na początku zajmijmy się obudową, w której będą "siedziały" nasze podzespoły.

 • Obudowa

Wybór obudów komputerowych jest dość spory, a ich ceny w renomowanych sklepach takich jak np. x-kom.pl czy komputronik.pl zaczynają się od 50zł a kończą na 1900zł. Czym kierować się wyborem obudowy?
Przede wszystkim musimy ustalić na początku, czy chcemy opakowania z bajerami; wyświetlaczami, świecidełkami, szybką do podglądu podzespołów, czy zwykłej, czarnej obudowy.
Szukając obudów musimy kierować się praktycznością; ilością wejść USB, mikrofonu, słuchawek. Nikt chyba nie chce schylać się, aby dostać się do tylnej części komputera tylko po to, żeby podłączyć słuchawki na 5 minut. Ważną, a może nawet najważniejszą częścią doboru obudowy jest ich zgodność z wymiarami płyty głównej: m-ATX, ATX o których opowiem w następnym punkcie. Ja osobiście polecam patrzeć tylko na obudowy, które mają przynajmniej po 2 złącza USB + wejście mini-jack dla słuchawek i mikrofonu. Nie potrzeba wydawać zbędnych setek na obudowę, lepiej wydać je na droższe podzespoły. Cena obudowy dla wariantu ekonomicznego lub/ i ekonomicznej obudowy nie powinien przekroczyć 180zł.

 • Płyta główna

Jest ona rdzeniem kręgowym komputera. Kupując ją należy się kierować kilkoma ważnymi rzeczami - przeglądając oferty można natknąć się na oznaczenia płyt "m-ATX" oraz "ATX"
m-ATX - jest to pomniejszony format płyty głównej od standardowego rozmiaru ATX. Zapytacie pewnie; Czym one się różnią? - format m-ATX wskazuje (a właściwie jego przedrostek - micro) iż mamy do czynienia z płytą która ma mniej slotów np. na pamięć RAM niż większy brat ATX, różnica w cenie jest odczuwalna. Przy kupnie należy zwrócić uwagę czy płyta przystosowana jest do procesorów Intel czy AMD, ilości slotów na pamięć RAM (im więcej tym lepiej) oraz wystarczającej na nasze potrzeby ilości slotów na inne podzespoły (karta sieciowa, muzyczna, graficzna itd.) Na rynku obecnie dominują płyty od producentów: ASRock; Asus; Gigabyte; MSI. Ja polecam dla wariantu ekonomicznego: Gigabyte i Asusa, natomiast dla wersji dla gracza(i nie tylko) - ASRock i MSI. Cena płyty głównej zależy od procesora jakiego zamierzacie wsadzić do niej.


 • Procesor

Procesor jest mózgiem komputera; interpretuje, przelicza i wykonuje otrzymane polecenia. Jest najważniejszą częścią każdego komputera czy laptopa, wybór zależy od naszych potrzeb. Na rynku dominuje dwóch producentów - Intel i AMD- obaj prześcigają się i są prawie równi sobie pod względem jakości i wydajności. Ważne jest też ile rdzeni ma procesor. Rdzenie odpowiedzialne są za wykonywanie wielu operacji w tym samym czasie bez spadku mocy. (im więcej, tym lepiej). Jeśli kupujecie komputer do grania - szukajcie procesorów z półki pow. 3 GHz (lub więcej jeśli budżet pozwoli). Z procesorów Intel polecam: Intel Celeron (dla wariantu ekonomicznego) - 2.8GHz [2 rdzenie] ; i5 - powiedzmy od 2.9 GHz [4 rdzenie]; i7 - od 3.2 GHz [od 4 do 6 rdzeni] i wyżej (drogi ale warty uwagi). AMD może pochwalić się już procesorami, których częstotliwość dochodzi do bagatela: 4,7 GHz! [8 rdzeni!] (oczywiście cena jest bardzo wysoka za tego typu procesor) Wersje tańsze, godne polecenia to m.in. AMD A4 3Ghz [2 rdzenie]; AMD A8 3.3 GHz [4 rdzenie]; AMD FX 3.2 GHz [8 rdzeni!]. Na procesorze nie powinno się oszczędzać.


 • Pamięć RAM

Co do pamięci RAM nie ma co się za dużo rozpisywać. Im więcej RAM-u. tym szybciej i lepiej działa nasz komputer. Do normalnej pracy polecam zainwestować w 8 GB ram-u dla spokojnej pracy - cena od ok. 250zł. Dla graczy ok. 16 GB - cena od ok. 450zł.

 • Karta Graficzna

Grafika jest nieodłącznym punktem komputera, im większa jest jej pamięć, tym lepszej jakości obraz uzyskamy na ekranie monitora. Tak jak w przypadku płyty głównej głównymi producentami są: Asus; Gigabyte; MSI; Palit; Sapphire Radeon. Przy wyborze karty należy również zwrócić uwagę na to, czy karta ma wbudowany wiatraczek/wiatraki które będą ją chłodzić. (Przyoszczędzimy na zewnętrznym wiatraku dla karty. Dla nie wymagających osób oraz dla tych którzy chcą wersji ekonomicznej polecał bym kartę nVidia GeForce producentów Gigabyte oraz MSI do ok. 250zł . Dla graczy: górna półka kart MSI, Asusa oraz Palit (dla bogatych) jeśli ktoś nie lubi GeForce jest alternatywa - Sapphire Radeon. Ceny mogą sięgnąć nawet do ok. 2000zł

 • Karta Dźwiękowa

Co prawda, wtyk na głośniki otrzymamy już wbudowany w płytę główną i to dla domowego użytkownika powinno wystarczyć, ale dla melomanów muzyki już nie. Ceny kart dźwiękowych zaczynają się od 25 zł a kończą pół profesjonalną kartą za którą trzeba wydać ponad 1000zł. Oczywiście, kupować jej nie trzeba, komputer (a raczej nasze głośniki) poradzi sobie bez niej.

 • Dysk twardy

Dysk twardy zapisuje i odtwarza rzeczy które na niego daliśmy. Tak jak w przypadku pamięci RAM im większa pojemność, tym więcej plików możemy na nim zapisać. Wszystkim użytkownikom czy to do pracy, czy do grania polecam dysk o napędzie 7200 obr/min. jest on szybszy od wariantu 5900 lub wolnego 5400. Ogólnie biorąc odczujecie zauważalny przypływ szybkości. Jeszcze szybszym wariantem jest dysk SSD - minusami takiego dysku to - mała pojemność oraz im wyższa pamięć, tym dużo wyższa cena.

 • Napęd optyczny

W dobie dzisiejszej cyfryzacji i internetu coraz rzadziej otwieramy stację dysków CD/DVD. Jednak warto na wszelki wypadek taką mieć. Tutaj musimy się zastanowić czy chcemy mieć stację w starej, ale nadal popularnej technologii zapisu i odczytu CD/ DVD, czy może chcemy już nowszą technologie Blu-Ray (jest tam odczyt i zapis CD/DVD). Tutaj każdy sam musi zobaczyć co mu jest potrzebne. Moim zdaniem Ja kupiłbym stacje Blu-Ray gdy ich ceny nie są zbyt wysokie - zaczynają się od ok. 300zł

 • Zasilasz

Przetwarza on prąd z sieci na napięcie wymagane przez różne podzespoły w komputerze. Dobór odpowiedniego zasilacza powinniśmy zacząć od zsumowania potrzebnego napięcia dla podzespołów i na tej podstawie dobrać go. Ceny zaczynają się już od 80 zł. Na zasilaczu tak jak na procesorze nie powinno się oszczędzać.
  II. Laptop

Kupując laptopa musimy zastanowić się do czego będzie nam potrzebny; do pracy i pisania? stricte do grania? a może po prostu do przeglądania internetu i jak największej mobilności?
Laptopy różnią się od siebie, nie tylko kwestią przekątnej ekranu, ale także tym co mają wewnątrz i zastosowaniem, a może się wydawać że laptop to laptop.


 • Kupno laptopa dla jego największej mobilności

Tutaj polecał bym tzw. Netbooki - są bardzo lekkie idealne rozwiązanie dla tych, którzy się często przemieszczają lub często piszą i nie chcą ciągnąć za sobą 3 kilo prawdziwego laptopa. Waga takich urządzeń zazwyczaj nie przekracza 1kg. Minusem takich urządzeń jest fakt iż gdy przyjdzie chwila nudy to nie zagramy w żadną wymagającą większych nakładów pamięci grę. Ceny netbooków oscylują od ok. 800zł - 1200zł. • Kupno laptopa dla jego największych walorów użytkowych (złoty środek)

Złoty środek dla tych, którzy będą używali laptopa do pisania, przeglądania internetu czy okazyjnego grania. W takim przypadku poleciłbym wybrać taki laptop, aby jego przekątna nie była mniejsza niż 15.6 cala. I tutaj trzeba również podzielić tą grupę na pod grupy:

 1. Laptop (wersja ekonomiczna) - Oferty laptopów pełnowymiarowych dla mało wymagających są dość spore - W przyzwoitej cenie (np. do 1200zł) można znaleźć komputer wyposażony w dysk SSD i dużo pamięci RAM, który świetnie nada się do pracy biurowej lub surfowania po internecie. Takie laptopy są świetną propozycją dla ludzi, którzy na laptopie nie będą grali.

 2. Laptop w wersji do grania i nie tylko:

  Podczas przeglądania ofert należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  1. Procesor: Musi być przynajmniej dwurdzeniowy o taktowaniu min. 2 GHz w trybie normalnym oraz do ok. 3.10 GHz w trybie turbo. Jest to rozsądnie minimum gdyż na takim laptopie mogą spokojnie pójść bardziej wymagające gry, ale również może on działać płynnie przez więcej czasu niż przeciętne laptopy (mowa tu o okresie, kiedy laptop jest już użytkowany jakiś czas, a na dysku znajduje się masa plików, aplikacji itd.)

  2. Pamięć RAM: Tak jak w przypadku komputera stacjonarnego im więcej, tym lepiej. (zalecał bym patrzeć na oferty w których jest zainstalowana pamięć 8 GB LUB istnieje dodatkowy slot na pamięć RAM.

  3. Karta Graficzna: Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby laptop posiadał 2 karty graficzne np.: Karta zintegrowana np. Intel Graphics która pobiera bardzo mało baterii i stanowi podstawową grafikę do obsługi wszelkich małych procesów graficznych oraz kartę poboczną o dużej mocy obliczeniowej która pozwala uruchomić gry oraz aplikacje wymagające dużego zasobu pamięci graficznej.

  4. Typ matrycy: Najlepszym wyborem było by, gdyby oferowany laptop miał matryce matową - taki typ matrycy charakteryzuje się tym, że nie odbija promieni słonecznych, nie pozostawia odcisków palców itd, co w przypadku matryc błyszczących jest piętą achillesową.

  5. Dysk: Najlepszym wyborem byłby dysk SSD - jest bardzo szybki, co w laptopie jest najważniejsze. Alternatywą jest 7200 obr./min. Jeśli te dyski są nie dostępne pozostaje jedynie dysk 5900 obr./min. Pod żadnym pozorem nie kupujcie 5400 obr./min. Na początku będzie fajnie chodził, po czym jak zainstalujecie już swoje pliki to laptop zacznie strasznie zamulać utrudniając pracę.


 • Kupno laptopa - alternatywne wyjścia

 1. Ultrabook
  Taki typ laptopa powinien przypaść każdemu, kto szuka stylu i elegancji. Wadą jest jedynie cena, która jest wysoka.

 2. Laptop hybrydowy (2w1)
  Alternatywa dla tych, którzy chcą mieć tablet i laptop w jednym. Laptopy hybrydowe stają się coraz bardziej popularne. Ceny takich urządzeń hybrydowych zaczynają się w sklepach od 1600zł
Obrazek