Mafia alpha - interesujący film

Drodzy moi, właśnie odkryłem filmik z pierwszej części Mafii w wersji alpha, którego do tej pory moje oczy nie widziały. Jest to wywiad z Danem Vavrą, twórcą Mafii.

muore il bandito, la mafia vive
To bardzo ciekawe znalezisko. Sam pierwszy raz to na oczy widzę. Widać, że to bardzo wczesna wersja. Wystarczy popatrzeć na ruchy postaci, które w porównaniu do finałowej wersji wyglądają co najmniej dziwnie. W pewnym momencie zobaczyłem także żywopłoty porastające chodniki, niestety wycięte, a szkoda, bo fajnie by to wyglądało. Nie ma tu jeszcze animacji wsiadania do pojazdu, co potwierdza moje stwierdzenie, że jest to naprawdę wczesna wersja naszej ukochanej Mafii. Chętnie bym zagrał w tą wersję, ale wiem, że to niemożliwe. Ogólnie fajny filmik, szczególnie ważny dla fanów Mafii TCOLH. Dobra robota, Mnichu.
„An eye for an eye makes the whole world blind.”
~Mahatma Gandhi
Super wykopalisko! Ciekawie to wygląda, inne animacje, inne oświetlenia, inna kamera, brak cieni. Najbardziej mi się podobają inne tekstury i budynki, których ostatecznie nie ma. Jakoś tak dawało to milszy efekt.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek
No niezłe znalezisko. Nareszcie zobaczyliśmy gameplay z alphy pokazujący z bliska mechanikę raczkującej Mafii. Naprawdę przyjemnie się tego ogląda. Te skybox'y , ledwo 10 rodzajów pojazdów , charakterystyczne odbicia na nich , słabiutkie renderowanie , bardziej kanciaste postacie... chyba to czyniło wersję alpha taką czarującą. Na dodatek pierwszy raz zobaczyłem licznik prędkości z tej wersji . Mam nadzieję , że ktoś jeszcze wykopie jakieś fajne filmiki z samej rozgrywki. W każdym razie ładna robótka Mnichu.
Obrazek
Na tej wersji były tworzone pierwsze trailery Mafii w roku 2000 :-)
Aż się łezka w oku kręci jak na to patrzę. Moja ulubiona gra w całkiem innej oprawie graficznej...
Ja dodam jeszcze jeden filmik z Mafii alpha, a w zasadzie jeden z trailerów, gdzie również był przeprowadzany krótki wywiad z Danielem Vavrą, Tutaj mamy napisy w ENG.

Na filmie, który pokazał Bolt jest sporo wyciętych rzeczy, które mogłyby wnieść sporo do i tak już świetnego klimatu gry. Szczególnie moją uwagę przykuł gangster strzelający z dwóch coltów - nie wiem, czy pierwotnie można było tak strzelać, ale byłoby to ciekawe. Pojawia się też tam kilka straganów, których w grze nie uświadczymy, a szkoda, bo fajnie by takie China Town ze stoiskami wyglądało. No i oczywiście spodobał mi się ten pagórek z kostki brukowej, którego też już nie ma. Ale cóż. I tak Mafia jest jedną z najbardziej szczegółowych gier i przynajmniej nie jest tak okrojona jak dwójka. Fajnie, że są takie tematy, gdzie można prezentować ciekawe filmy z wczesnych wersji gry i podziwiać jak była ona tworzona.
„An eye for an eye makes the whole world blind.”
~Mahatma Gandhi
Kiedyś to widziałem, ale zapomniałem, zawieszenie miękkie, prędkościomierz, ruch na ulicy, ale dalej nie widać co było na ulicy, obok tego znającego budynku.
Mafia pod względem grafiki aktualna jest oczywiście lepsza , ale jak mnie poprzedzili koledzy brakuje w niej właśnie interakcji. Chinatown ze straganami , ciasne chińskie uliczki to by był klimacik :D
Panie i panowie, właśnie znalazłem kolejny filmik, tym razem z wersji Beta (na youtube błędnie nazwany alphą), misja "Ordinary Routine". A więc co się rzuca w oczy : Sam miał jeszcze jasne włosy, do tego czekał na nas w innym miejscu. Paulie czekał na nas w tym samym miejscu gdzie stoi w oryginale, aczkolwiek jeśli dobrze się przyjrzymy to widać że na początku ma inną animację (jakby spoglądał na zegarek). Jak wiadomo wersja beta posiadała nazwy aut które znamy z rzeczywistości, np. Ford. Na powyższym filmie Ralph wypowiada właśnie oryginalną nazwę, tj. Ford a nie Bolt.
Kolejna zmiana jaką dostrzegłem to inna pozycja dla Bolta Model B. W znanej nam wersji stoi on pod daszkiem, tam gdzie zwykle stoją najnowsze auta i właśnie tam Ralphy uczy nas jak je otwierać. W wersji beta Bolt Model B stoi w garażu (widać na początku filmu), a Falconer stoi pod daszkiem. Teraz ciekawostka do znanej nam wersji - jak pamiętamy Tommy może ukraść Falconera w poprzedniej misji (Molotov Party), a podczas dialogu z Ralphem (Ordinary Routine) tylko wspomni o tym że potrafi do niego wejść bo pracował na taksie (identyczny model). W wersji beta mimo że Tommy potrafi już wsiadać do Falconera to Ralph tak czy siak uczy nas sztuki włamu. Po wejściu do auta pojawia się czarny kwadra a w nim biały prostokąt. Nie jestem pewien, ale mogła to być wczesna wersja mapy, ew. coś związanego z interakcją (tutaj lepiej to widać : http://i62.tinypic.com/2zia54z.png). To tyle.

muore il bandito, la mafia vive
I po raz kolejny Mnich mnie dzisiaj zaskakuje. Ten kwadrat to radar, a przynajmniej tak wygląda. Dobra robota.
„An eye for an eye makes the whole world blind.”
~Mahatma Gandhi
W tym pierwszym filmiku widać ze to bardzo wczesna wersja, postacie poruszają się tak sztywno, gdyż nie są jeszcze z motion capture ;-)
Ciekawe znalezisko, szkoda że twórcy zaniechali prac z kilkoma dodatkami, m in. chodniki, cześć samochodów, wyglądały tak jak w rzeczywistości.
Obrazek
Podoba mi się, ciekawe czy modderzy odwzorują alfe/bete?
Nawiązując do posta wyżej, chyba nie jest możliwe odtworzenie tych ruchów postaci, tego świata - to zbyt wczesna wersja gry i nie mamy o niej dużo informacji, poza właśnie takimi kilku minutowymi filmikami :)
Nie wiem czy się przewinęło, ale znalazłem taki o to film z E3:



To musi być co najwyżej bardzo wczesna Beta. Menu ma kompletnie inny design (są obrazki w menu wyboru misji!), inny dźwięk Thompsona, inna długa animacja wysiadania i wsiadania, grywalny Paulie, auta odpalają się natychmiastowo... Jak ktoś się doszuka jeszcze czegoś to niech powie :D