Karta graficzna się grzeje

Bez zbędnych ceregieli przejdę do sedna. Od niecałego roku mam laptopa Lenovo G510 o całkiem niezłej specyfikacji, a w każdym razie wystarczającej do komfortowego grania we w miarę nowe tytuły (4 GB RAM, karta graficzna AMD Radeon HD8750m, Intel Core i5 2.6 GHz). Warto nadmienić, że komputer ma dwie karty graficzne - jedną zintegrowaną Intela której używa do mniej wymagających zadań i Radeona którego używa do gier. Komp działał świetnie przez ostatni rok na Windowsie 8, ale był już trochę zawalony syfem i postanowiłem, że zrobię formata i postawię nowego Windowsa. Zainstalowałem sobie Windows 8.1, miałem trochę problemów ze znalezieniem sterowników ale dałem radę. Ściągnąłem sobie demo FIFY 15 po raz drugi (pierwszy raz przed formatem i działała cacy bez żadnych lagów) i zaczęły się schody. Gra przez pierwsze 10 minut działa super, ale po 10 minutach zaczyna się niemiłosiernie lagować. Grać się da, ale o komforcie nie może być mowy. Ściągnąłem program TechPowerUp GPU-Z i kiedy sprawdziłem nim jaką temperaturę ma karta w czasie kiedy mam odpaloną FIFĘ to się przeraziłem! Temperatura waha się między 95 stopni a 101 stopni. Przypuszczam, że to jest powodem tego, że gra tak się wiesza. Dziwne jest też to, że to lagowanie się gry zbiegło się w czasie z reinstalem Windowsa - na podstawowej ósemce nic się nie lagowało, grałem płynnie cały czas. Nie gram w wiele gier, w zeszłym roku była to głównie FIFA i teraz bardzo mi zależy aby działała ona możliwie płynnie. Skoro gra przez pierwsze 10 minut działa płynnie to znaczy, że komp może ją pociągnąć, tylko później nie daje rady ze względu na przegrzaną kartę. Jakie kroki radzicie podjąć? Myślałem o rozkręceniu i zajrzeniu do środka, przeczyszczeniu wiatraka i radiatora, ale co poza tym? Jak sprawdzić czy karta po prostu nie jest wadliwa, albo nie uległa uszkodzeniu? A może program przekłamuje i radzicie sprawdzić temperaturę jakimś innym? Proszę o pomoc panie i panowie!
Możesz jeszcze sprawdzić czymś co sam używam na co dzień do sterowania wiatrakami (u mnie wentylator przy grafice standardowo działa na 80% - nie da się wytrzymać ciągłego hałasu). Pobierz sobie MSI Afterburner i sprawdź na wykresie po jakimś czasie grania jak się temperatury przedstawiają. Na początek możesz zakupić sobie sprężone powietrze i wydmuchać cały syf z wnętrza laptopa przez różne otwory bez rozkręcania. Jeżeli nie zauważysz większej różnicy to trzeba będzie go rozkręcić i przeczyścić porządnie (też najlepiej sprężonym powietrzem). Bez tego raczej nie sprawdzisz czy coś jest ewentualnie z kartą nie tak.
Niv ja mam lapka lenovo b580 i powiem Ci tak najlepiej sobie usiądź na spokojnie rozkręć lapka nałóż nową pastę i sprężonym powietrzem przeczyść wiatraczek i na pewno zadziała ja miałem identycznie z splinter cellem blacklist ;)
Światem nie rządzą prawa spisane na papierze,światem rządzą ludzie .
Właśnie z jednej strony otwieranie lapka mi się nie widzi, bo równa się to chyba utracie gwarancji na kompa, jednak z drugiej strony wysyłanie laptopa do serwisu z powodu przegrzewania się karty również chyba mija się z celem. Głównie chodzi mi o to, że ~miesiąc bez komputera to dla mnie zbyt dużo zważywszy na to, że na studiach komputer jest mi niezbędny. Spróbuję najpierw wyssać syf odkurzaczem, ewentualnie sprężonym powietrzem i pobawię się z wiatrakami, później ewentualnie go rozkręcę.
Jak możesz to zdaj raport, bo jestem ciekaw czy temperatura się poprawi ;-)
Ja tam się za bardzo nie znam, ale słyszałem że ładunki elektrostatyczne z odkurzacza mogą usmażyć elektronikę.
Regulamin to Omerta, a ban to obrzyn.
A więc postanowiłem jednak rozkręcić laptopa. Przeczyściłem elegancko wiatraczek i ten kratkowany wylot powietrza przy samej obudowie tak że nie ma już tam syfu. Ustawiłem sobie też troszeczkę laptop na podwyższeniu, aby pod spodem był lepszy obieg powietrza. Sytuacja odrobinę się poprawiła, bo temperatura maksymalnie wzrasta do 85 stopni. Nie ma też spadku fpsów w grze, jednak uważam, że 85 stopni to wciąż zbyt wysoka temperatura. Jedna rzecz mnie zaciekawiła. Oto zrzut ekranu ze wskazaniami MSI Afterburnera i TechPowerUp GPU-Z.

Obrazek

Tutaj akurat temperatura stała na 82 stopniach. Żółtymi kolorami zaznaczyłem interesujące mnie rzeczy. Zauważyłem, że podczas grania TPU pokazuje, że wiatrak w ogóle nie pracuje (0%). Kiedy próbuję ruszyć suwakiem w MSI Afterburnerze, żeby zwiększyć moc wiatraczka, suwak niestety jest zablokowany i nic nie można zrobić. Macie jakieś pomysły dlaczego tak jest? Myślę, że gdybym zwiększył odrobinę prędkość wiatraka sytuacja uległaby poprawie.
Na screenie tego nie pokazałeś - czy w MSI Afterburner na wykresie (zjedź suwakiem nieco niżej) też jest prędkość wiatraka na 0%?
Obrazek

Tak jest, MSI Afterburner wskazuje to samo, czyli że wiatrak nie pracuje (chociaż przykładając rękę do wylotu powietrza czuć że pracuje). Próbuję rozkminić jak ruszyć ten suwak od wiatraka, jednak mi się nie udaje. Myślę, że lekkie przyspieszenie wiatraka mogłoby pomóc.

EDIT: Poczytałem trochę i wychodzi na to, że nie we wszystkich laptopach da się przyspieszyć wiatrak. Zainstalowałem już ze trzy programy, które miały mi w tym pomóc i w żadnym nie było takiej opcji, wnoszę więc, że nie będę w stanie przyspieszyć wiatraka. Nie wiem co jeszcze mógłbym zrobić.