Bitcoin - wirtualne pieniądze

Na temat Bitcoin natknąłem się na innym forum. Z początku pomyślałem, że jest to jeden wielki przekręt, ale wujek Google wyprowadził mnie z tego błędu. Załączam filmik, który teoretycznie ma rzucić trochę światła na ten temat.

To kopanie, czy jak to tam nazywają wydaje mi się dziwne. Warunek dużej wydajności komputera świadczyłby o tym, że chcą wykorzystać jego moc obliczeniową (innego wytłumaczenia nie widzę). Zastanawiam się tylko czy jest to opłacalne (chociażby czy koszty zużycia prądu się zwracają).
Dorzucam jeszcze link do Wikipediii polskiej strony na ten temat. Zetknął się ktoś w ogóle wcześniej z tym tematem?
Obrazek
Sama inicjatywa nie jest zła, ale jestem ciekawy jak by to się sprawdzało w praktyce.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek
W praktyce trzeba wydać kilka tysiaków na karty pokroju Radeona serii HD5XXX, podobno najlepsze do kopania. Do tego odpowiednia płyta główna i zasilacz. Koszt zakupu, o ile w ogóle, zwróci się dopiero po jakimś czasie a i tak nie ma pewności. Jak dla mnie bardziej ciekawostka, ale są osoby które mają istne kopalnie bitcoinów, warte kilka tysięcy dolarów ;-)
Znalazłem dość ciekawy artykuł na temat zagrożenia jakie ze sobą niesie Bitcoin.

http://stooq.pl/n/?f=698761&search=bitcoin
Obrazek